Loading...

Per Boye
Hansen

Od 1. srpna letošního roku usedl do křesla uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery zkušený norský manažer, Per Boye Hansen. Co nového Praze přinese jedna z předních osobností evropské operní scény? Co čekat od dvaašedesátiletého odborníka, který vyměnil proslulou modernistickou stavbu na břehu Severního moře za neoklasicistní budovu v samém srdci města ve středu Evropy? To jsou otázky, na které nejlépe odpoví příští měsíce. Jedno je však jisté, příchod známého jména na první českou scénu již nyní doprovázejí silné emoce a velká očekávání.

„Chci, řečeno fotbalovou terminologií, pomoci vrátit Prahu do operní Ligy mistrů. Z mého pohledu má veškeré předpoklady zařadit se vedle Vídně, Paříže, Berlína a Londýna. Ostatně, české operní dědictví znamená pro svět opery jeden z nejvýznamnějších přínosů. Jsem přesvědčen, že naše dva soubory, tři hlavní scény a Nová scéna pro experimentální a současná díla, nabízejí vskutku unikátní rozmanitost. Přál bych si, aby se návštěva opery pro mnohé lidi stala také hlavním důvodem pro návštěvu Prahy jako takové,“ říká muž, který byl na základě doporučení výkonného ředitele mezinárodní organizace Opera Europa vybrán také dalšími významnými osobnostmi evropského divadla.

V nové pozici plánuje zaměřit se zejména na dramaturgii, představit doposud opomíjené autory a dávat větší prostor české hudbě i českým sólistům. Rád by také posílil kontakt české opery se zahraničím, ať již formou častějších výjezdů nebo užší spoluprací s významnými světovými scénami. Jedním z vrcholů aktuální sezony ve Státní opeře se stane inscenace Szymanowského opery Král Roger v koprodukci s varšavským Velkým divadlem, Královskou operou ve Stockholmu a dalšími partnery. Vše proběhne v režii renomovaného polského operního a filmového režiséra Mariusze Trelińského.

Na Per Boye Hansena v Praze čeká ještě další prestižní událost. Již 5. ledna 2020 se zúčastní znovuotevření Státní opery po generální rekonstrukci. Připravuje proto program velkolepého galavečera, jež budou diváci moci sledovat nejen přímo na místě, ale také v přímých přenosech několika televizí. „Připomeneme historii divadla, pozveme mezinárodní hvězdy a představíme to nejlepší z našeho souboru. Myslím, že to bude skvělý večer s mimořádným programem. Pro koncert jsme připravili také jedno veliké překvapení, určitě je dobré si pátého ledna poznamenat do kalendáře velkým písmem a nenechat si celý galavečer ujít,“ uzavírá Per Boye Hansen, který po dlouholetém působení v Berlíně a Oslu nově míří do Prahy.

Přiváží s sebou velká očekávání a přiblížení pražské Opery nejlepším světovým scénám.

Per Boye Hansen