Loading...
V hlavní roli bezpečnost
seriál jednoduchých úvah o složitých problémech

VÁLKA

Na pomezí Indie a Pákistánu se opět rozhořel dlouhodobě doutnající konflikt o Kašmír.

Mimochodem, je možné, že se těchto bojů nevědomky také účastníte.

Jak vůbec současné bojiště vypadá? Záleží na tom, z jakého úhlu se na něj díváme. Média informují, že se indické Migy utkaly s pákistánskými F16 a došlo ke ztrátám, jelikož se několik strojů nevrátilo zpět na základny.

Boj však probíhá také na internetu. Již několik dní po útoku na indický konvoj, který aktuálně celý konflikt vyvolal, zaútočila indická skupina, známá jako „Team I Crew“, na weby patřící pákistánským vládním organizacím. Některé stránky byly zablokovány, jiné pozměněny. Netrvalo dlouho a z pákistánské strany přišla odpověď prostřednictvím bangladéšských IP adres, došlo k útoku přibližně na padesát indických vládních webů. Indická ofenzíva na sebe nenechala dlouho čekat, bylo napadeno přes dvě stě pákistánských oficiálních vládních stránek, z nichž mnohé po několik dní zůstaly off-line. Mohli bychom si říci, že se v tomto případě jedná pouze o neškodné škádlení, když jindy jde doslova o život.

Během konfliktu na východní Ukrajině si ukrajinští dělostřelci začali do svých mobilních telefonů stahovat aplikaci Popr-D30, balistický počítač pro houfnice D30 používané ukrajinskou armádou. Tato aplikace byla pozměněna (podezřelá je skupina Fancy Bear, o níž se spekuluje, že má napojení na GRU) a kromě toho, že počítala náměry pro houfnici, odesílala také data o poloze mobilu. Než tedy dělostřelci stačili nabít, z druhé strany už na ně dopadaly granáty.

Informační technologie nás obklopují stále více a jejich zásah do našich životů je mnohem větší, než jsme schopni a ochotni si připustit. Často si sami svým jednáním a chováním doslova říkáme o problém. K tomu, abychom problémům předcházeli, nebo je alespoň zredukovali, nám napomáhá bezpečnost IT.

Může se nám zdát, že nejsme v hledáčku světových mocností a naše data nikoho nezajímají, je to však pravděpodobně největší stereotyp a omyl v oblasti bezpečnosti. Ve skutečnosti totiž každý informační systém, počítač či zařízení připojené k internetu bývají denně vystaveny pokusům a testům nejrůznějších útočníků. Jakékoliv zařízení se dá různými způsoby zneužít. I přesto, že se v úvodu popsaný konflikt může zdát jako příliš vzdálený, je možné, že i Váš počítač byl využit indickými nebo pákistánskými hackery k napadení druhé strany.

Luděk Mandok
bezpečnostní analytik