Loading...

Pavla Beretová

Její příjmení připomíná legendární italskou zbraň. Ve skutečnosti je jednou z nejúdernějších zbraní hereckého souboru Národního divadla. Pavla Beretová, rodačka z Ostravy a jedna z nejobsazovanějších českých hereček současnosti. A dokud jsme u příměrů, dodejme, že po zásluze, jelikož umí vytáhnout jak odzbrojující upřímný úsměv, tak přirozené ženské zbraně. Na první scéně exceluje v rolích Zuzany Tylové v inscenaci V rytmu swingu buší srdce mé, Hermie v Shakespearově Snu čarovné noci, od loňského listopadu jako Maryša ve stejnojmenné divadelní klasice v režii Jana Mikuláška a od března září také v novém představení Nová Atlantida v autorské inscenaci Jiřího Adámka.

Divoká, bezprostřední, upřímná, neprvoplánově krásná. Tak o absolventce DAMU hovoří recenzenti. Živelnost nezapře ani při osobním setkání. Stále je v ní kus holky z rázovitého města na severní Moravě, byť už je více než deset let v Praze. Přitom hodně času tráví v klášteře, meditacemi a čte duchovně orientované knihy. „Zajímám se o trvalé hodnoty,“ říká a vy si uvědomujete, že je právě před vámi skutečně mnohovrstevná herečka-žena, jejíž skutečnou hlavní devízou je, že nikdy nevíte, co od ní můžete skutečně čekat. Nebo jakou polohu a jakou hloubku emocí vám bude právě servírovat.

Právě takové jsou také její role na jevišti nebo ve filmu či televizi, kde umí vystřihnout stejně tak vesničanku či světskou holku od kolotočů (seriály Okresní přebor, respektive Cirkus Bukowsky), dobrou duši a vrbu v titěrném dramatu Absence blízkosti nebo ráznou vyšetřovatelku v seriálu Vzteklina.

Přesto považuje emoce spojené s divadlem za ještě intenzivnější. „Někdy je pro mě představení až moc emotivní zážitek,“ říká a k Národnímu divadlu dodává: „Myslím, že herecký soubor v Národním je nejlepší v Praze. A být tady je prestižní, jelikož jste neustále pod lupou. Není pro každého, jelikož leckoho dokáže svázat. I já jsme se bála, že budu muset všem dokazovat, že jsem dobrá a že na to mám. Ale mě vždy lákalo velké jeviště. Mám hodně energie a jsem šťastná, když se občas mohu rozběhnout po celém jevišti a pořádně zakřičet,“ dodává a usmívá se.

Originálně, nenapodobitelně, srdečně. Po beretovsku.

Pavla Beretová