Loading...

Správně vidíme
jen srdcem

Rozhovor s odcházejícím uměleckým šéfem Baletu ND

Po 15 letech odcházíte z postu šéfa Baletu ND a je tedy čas na bilancování. Na co jste hrdý? Co se vám za tu dobu podařilo?

Vybudovat mezinárodní soubor vysoké kvality. Pestrý repertoár rozličných stylů a žánrů se zastoupením řady světově proslulých tvůrců. V rámci mnoha zahraničních zájezdů v prestižních destinacích dostat Balet ND do globálního povědomí. Docílit mnohaleté průměrné návštěvnosti našeho repertoáru v rozmezí 85 až 95 %, což je krásné číslo. Vybudovat v Anenském areálu dva nové baletní sály a skvělé zázemí pro tanečníky. A teď to nejdůležitější: Soubor disponuje silným charismatem a srdcem, které je schopné letět přes rampu do publika, což není u velkých klasických souborů zcela běžné.

Co jste ze sebe Baletu ND dal?

Jistě mnoho profesně i lidsky. Ale je to fifty-fifty, soubor mi stejně tak i vracel. Co se nabízí zmínit je fakt, že jsem vždy jednal na rovinu, a to jak v pozitivním, tak negativním smyslu. Jsem si jist, že to soubor odjakživa cítil, a to je velice zásadní.

Je nějaký kámen, který jste nedokázal odvalit?

Ano. Ač jsem to od samého začátku měl v plánu jako jeden z prvořadých úkolů, nepodařilo se mi zásadně a systémově změnit (tedy navýšit) finanční ohodnocení tanečníků naší první scény. Tomuto bodu jsem, bohužel, zůstal dlužen.

Splnil jste si své sny nebo jste spíše přišel o iluze?

Splnil jsem si mnoho snů a zároveň přišel o mnoho iluzí. Za oněch 15 sezon jsem například (až na výjimky) nikdy ve „veřejném či politickém prostoru“ stran ND nezaslechl oficiální informaci o tom, že Balet je fakt jednička, což bychom si opravdu zasloužili slyšet, protože to tak evidentně a prokazatelně je.

Věkem se kazí zrak, ale člověk jaksi lépe vidí. Připadáte si tak?

Mně se naštěstí zrak nekazí, za rok a něco mi bude padesát, brýle však ještě nepotřebuji. Ale jistě máte pravdu. Už Exupéry řekl, že „správně vidíme jen srdcem, co je důležité, je očím neviditelné.“ Takhle to doopravdy funguje a ani já nejsem výjimkou.

Petr Zuska
Rodák z Frýdku-Místku, profesí choreograf, tanečník a v neposlední řadě po 15 sezon umělecký šéf Baletu Národního divadla. Na tomto postu ho však od sezony 2017/2018 vystřídá polský tanečník a baletní pedagog Filip Barankiewicz.