Loading...

Co byste si
měli přečíst

Nové knihy vycházejí každý den. Nikdo nemá šanci nejen všechny přečíst, ale ani poznat, co za přečtení stojí. My se vám
v tom snažíme trochu pomoci.

Kniha čínského autora Liou Cch´-Sina Problém tří těles pobrala v USA většinu literárních cen pro sci-fi a teď si ji konečně můžeme přečíst česky. Stručně řečeno, pojednává o mimozemšťanech a Číňanech, přičemž mimozemšťané jsou většinou ti srozumitelnější… Ale to bychom s ní byli hotovi příliš snadno. Děj se rozebíhá pomalu a oklikami, napínavé to začne být až po přechodu ze vzpomínek na období kulturní revoluce do současnosti. Příběh je pojat trochu pohádkově, jinak, než jsme zvyklí ze západních sci-fi, přesto je poutavý, a když to dočtete do konce, uznáte, že ta ocenění jsou zasloužená. K přečtení je právě teď ta správná doba, protože v listopadu vyjde pokračování pod názvem Temný les. Mimochodem, víte, jak velký je šestirozměrný proton? „Asi šedesát centimetrů v průměru.“

Jestli ale chcete sci-fi thriller klasického amerického střihu, máte ho mít taky. Začátkem devadesátých let se vysílal slavný a kultovní (v tomto případě to slovo výjimečně opravdu sedí) televizní seriál Městečko Twin Peaks. Jeho režisérem byl David Lynch, scénáristou Mark Frost. Po pětadvaceti letech přišla letos táž autorská dvojice s další osmnáctidílnou sérií, což je naprosto nezvyklé a neuvěřitelné. A spolu s ní vychází doprovodná kniha Tajná historie Twin Peaks. Nejvíc si ji asi vychutnají ti, kdo seriál znají, ale není to nutné, dá se číst i sama o sobě. Je to kniha podivná a zneklidňující stejně jako seriál sám. Nevychází z děje seriálu, ale nabízí jiné pohledy, především pomocí fiktivních dokumentů. Neváhejte a vydejte se ve stopách zvláštního agenta Coopera! Mimochodem, městečko Twin Peaks byste na mapě USA sice hledali marně, přesto v jistém smyslu existuje – exteriéry se natáčely v městečkách Snowqualmie, Nort Bend a Fall City ve státě Washington poblíž města Seattle. Docela to tam stojí za návštěvu a nejen kvůli seriálu – je tam moc hezky.

Liou Cch´-Sin: Problém tří těles, Host 2017.

Mark Frost: Tajná historie Twin Peaks, Jota 2017.

O dost míň lákavá je Kolyma – kraj, který je tak daleko na východě Sibiře, že je vlastně za Sibiří. Kraj tundry, zlata a gulagů. Převážně tam se odehrávají známé Kolymské povídky Varlama Šalamova, skvěle napsané črty ze života politických vězňů za Stalina. Šalamov v lágrech strávil – na-dvakrát – celkem sedmnáct let. Česky teď vyšlo pokračování Kolymských povídek (přesně vzato už čtvrté pokračování) pod názvem Vzkříšení modřínu. Není to brutální kniha, jak by se možná dalo podle tématu čekat, protože ani Šalamov takový nebyl. Je to pohled na různé detaily života trestanců včetně radostných momentů, vzpomínky na spoluvězně, drobné postřehy, příběhy bez pointy, popisy atmosféry. Není nutné to číst jen jako politickou obžalobu režimu, ale především jako výbornou literaturu – což je obdivuhodný čin autora, kterému tento režim svévolně sebral nejlepší roky života.

O politické perzekuci ví pár věcí také český spisovatel Jáchym Topol, syn známého dramatika a signatáře 77, Josefa Topola, a starší bratr předčasně zesnulého muzikanta Filipa Topola, zakladatele kapely Psí vojáci. Jáchym Topol letos vydal po osmileté pauze nový román nazvaný Citlivý člověk. Varování: jestli požadujete, aby v knihách bylo všechno jako v životě, aby byly důsledně realistické, tak to raději nečtěte! Jestli naopak máte rádi magický realismus, jaký dělal třeba Márquez nebo Borges, pak se seberte a utíkejte do knihkupectví, čeká vás luxusní zážitek. Nový Topolův román, ostatně stejně jako ty předchozí, míchá realitu s výmysly, možné s nemožným, skutečnou historii s alternativním světem, kde je všechno podobné jako u nás, ale ne tak docela stejné. Zároveň je to kniha o dolním Posázaví a okolí Prahy vůbec, o venkovské krajině v gravitačním poli velkoměsta; o šejdířích, podvodníčcích, lidech na dně, o veselém nevěstinci, o neuvěřitelných událostech, kterým se nikdo nediví, o české národní povaze a tak. Topolovy knihy jsou obecně vzato nepopsatelné a nedají se převyprávět, dají se jen číst a prožít. Zkuste to a nenechte se tímto zmateným popisem odradit, možná vás čeká mimořádný zážitek. (Pokud ano, hned pak zkuste Topolovu prvotinu, román Sestra.)

Varlam Šalamov: Vzkříšení modřínu. Črty ze zločineckého podsvětí, G plus G 2017.

Jáchym Topol: Citlivý člověk, Torst 2017.

Poslední dnešní tip je non-fiction a v angličtině. Tim Harford patří k nejlepším popularizátorům ekonomie vůbec. Jeho nová kniha Fifty Things that Made the Modern Economy je přesně o tom, co slibuje její název. Přináší dějiny ekonomie (a světa) vyložené pomocí příběhů jednoduchých i složitějších věcí a koncepcí: podvojné účetnictví, antikoncepční pilulka, olovnatý benzin, dětská výživa, ostnatý drát… Zajímavé je, že se Harford vyhýbá některým očividným tématům, aby nenudil trivialitami: v knize například nenajdete heslo internet. Kniha vychází ze stejnojmenného rozhlasového seriálu, který napsal Harford pro BBC –je celý na webu, snadno ho tam najdete a můžete si ho poslechnout.

Tim Harford: Fifty Things that Made the Modern Economy, Little Brown 2017.

Petr koubský